Dobry Sąsiad na Starym Mieście to z jednej strony lokalna sieć współpracy z drugiej mapa dobrosąsiedzkich wartych polecenia miejsc: restauracji, sklepów, warsztatów czy stowarzyszeń.
Radni dobrych sąsiadów – przedsiębiorców wyróżniają certyfikatem i specjalnym godłem nalepką umieszczaną na drzwiach np. do restauracji, będącą także konsumencką rekomendacją dla poznaniaków i turystów. Podziękowaniem dla społeczników są dyplomy i upominki.
– Czasami wystarczy być miłym i otwartym, by być Dobrym Sąsiadem – tak niedużo w dzisiejszych czasach, ale wyróżnienie Rady jest dla wielu lokalnych aktywistów i drobnych przedsiębiorców motywacją do działania, potwierdzeniem, że poświęcany czas i zaangażowanie nie idą na marne – mówi Magdalena Ignaszak, ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Baletowej, laureatka wcześniejszych edycji, a dziś także staromiejska radna.
To kolejna edycja konkursu Dobry Sąsiad z przerwą na trudny czas epidemii i ograniczenia działalności gospodarczej. Ale kolejne wydarzenia jak wojna w Ukrainie pokazały społeczną odpowiedzialność Dobrych Sąsiadów, którzy angażowali się m.in. w szycie maseczek czy bezpłatne dostarczanie posiłków.
– Lokalna społeczność Starego Miasta czeka z niecierpliwością na zakończenie remontów w centrum miasta. Sytuacja w wielu punktach stawała się konfliktowa, z próbą pogodzenia uciążliwej działalności niektórych lokali z prawem do spokoju mieszkańców. Wskazując Dobrych Sąsiadów pokazujemy, że można dobrze i odpowiedzialnie prowadzić biznes z poszanowaniem otoczenia – zaznacza radna Magdalena Ignaszak
Wśród laureatów wcześniejszych edycji są m.in. listonosz, szewc i warsztaty rzemieślnicze działające w ramach Zaułku Rzemiosła, jest biblioteka, kino, są dobre restauracje i kilkudziesięciu społeczników.
Tytuły – certyfikaty Dobrego Sąsiada przyznawać będzie Kapituła Konkursu w kategorii przedsiębiorców i lokalnych aktywistów na podstawie zgłoszeń zawierających pisemne uzasadnienie z przedstawieniem działalności kandydata, jego działań na rzecz lokalnej społeczności.
– Przyznając certyfikaty i dyplomy Chcemy podziękować tym wszystkim, którym się chce działać, ale mamy także nadzieję, że rekomendacja lokalnego samorządu ma znaczenie dla mieszkańców i turystów – pokazuje miejsca, które warto odwiedzić i ludzi, których zaangażowanie pomaga w codziennym życiu – mówi radny Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady
Jak przesłać zgłoszenie? Należy w kilku zdaniach opisać działania społecznika, bądź lokalnego przedsiębiorcy i przesłać je mailem na adres Osiedle_Staremiasto@um.poznan.pl do 15 września.
Czytaj także: Protestowali przeciwko ujawnianiu danych wrażliwych. „Nie możemy na to pozwolić”