Ścieżka bosych stóp, kuchnia błotna czy zjeżdżalnia z wykorzystaniem prawdziwego polodowcowego głazu – to tylko niektóre atrakcje, które czekają w Rzecznym Ogrodzie EkoEdukacji. Znajduje się on w pobliżu Bramy Poznania.
Mieszkańcy Poznania i turyści mogą już odwiedzić Rzeczny Ogród EkoEdukacji, który powstał w dwóch przestrzeniach: wzdłuż promenady przy ulicy Ostrówek oraz na dolnym tarasie – nad Cybiną.
– Dokładamy kolejne atrakcje, kolejne rzeczy wzdłuż Wartostrady, wzdłuż naszej rzeki. Poznań, mieszkańcy miasta i turyści wrócili nad Wartę. A dzisiaj otwarty Rzeczny Ogród EkoEdukacji jest kolejnym tego dowodem – mówił zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski.
Z kolei Monika Herkt-Rynarzewska, dyrektora Poznańskiego Centrum Dziedzictwa, podkreśliła, że instytucja ta zajmuje się nie tylko dziedzictwem kulturowym, ale również tym przyrodniczym. – Kilka dni temu zakończyliśmy cykl kulturalno-przyrodniczy „Rzeka Żywa”, który cieszył się dużym zainteresowaniem, co pokazuje, że instytucje kultury jak najbardziej są powołane, aby takimi tematami się zajmować – przekazała.
Dyrektorka podkreśliła, że otwarty ogród odnosi się do tożsamości, dziedzictwa i charakterystyki miejsca, w którym się znajduje. – To przestrzeń edukacji, rekreacji, wypoczynku i wspólnego spędzania czasu – przyznała.
Rzeczny Ogród EkoEdukacji
W ogrodzie znajdują się urządzenia edukacyjne, z których można korzystać samodzielnie, w grupie lub podczas warsztatów z edukatorami. Jedną z ciekawszych instalacji jest kuchnia błotna, czyli „laboratorium na świeżym powietrzu”. To właśnie w nim można przyjrzeć się konsystencji, strukturze i zapachowi naturalnych materiałów nadrzecznych. Co więcej, na ścieżce bosych stóp, dzięki dotykowi, można zapoznać się bliżej z materiałami spotykanymi nad rzeką: szyszki, kamyczki i piasek.
Atrakcją jest również zjeżdżalnia, która powstała z prawdziwego polodowcowego głazu narzutowego. Na miejscu można znaleźć również labirynt, który uczy orientacji w terenie, pozwala rozpoznać kierunki świata, a także tor wodny. Na zwiedzających czeka również instalacja „wianek”. Prezentuje ona różne gatunki ziół.
15 sierpnia Brama Poznania zaprasza na dzień otwarty w Rzecznym Ogrodzie EkoEdukacji i na Ścieżce Edukacji. Można wtedy wybrać się na indywidualny spacer w gronie rodzinnym lub przyjść na zajęcia z edukatorką.
Poszczególne elementy Rzecznego Ogrodu EkoEdukacji powstały w ramach warsztatów przeprowadzonych dla rodzin z dziećmi. Taka forma projektowania pozwoliła na zdiagnozowanie potrzeb i dała mieszkańcom Poznania realny wpływ na przestrzeń dla nich powstająca.
Ścieżka EkoEdukacji to szlak wzdłuż Cybiny z 12 oznakowanymi punktami-przystankami, z których każdy porusza inne zagadnienie związane z nadrzecznym ekosystemem. Atrakcje adresowane są do rodzin z dziećmi w wieku 6-12 lat oraz dla grup przedszkolnych i szkolnych.
Realizatorem projektu „Brama otwarta na rzekę. Edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu” jest Miasto Poznań i Poznańskie Centrum Dziedzictwa. Wartość przedsięwzięć realizowanych w jego ramach to ponad 1,6 mln, z czego ponad 800 tys. pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej.
Projekt jest finansowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.