Wszystko idzie zgodnie z planem. Nowe muzeum za 375 mln. Koniec prac do 2026 roku

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu (WMN) ogłosiło przetarg na wyłonienie głównego wykonawcy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Inwestycja powstanie u stóp Wzgórza Świętego Wojciecha. Wyceniono ją na 375 mln złotych. Pieniądze wyda państwo i samorząd regionu. Prace budowlane ruszą na jesień, a zakończenie planowane jest do końca 2026 roku.

Miliony złotych na muzeum w Poznaniu

Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 powstanie u stóp Wzgórza Świętego Wojciecha w Poznaniu. Cała inwestycja, która zakłada powstanie czterech połączonych budynków, ma kosztować 375 mln złotych. Finansowanie obiektu będzie pochodzić z budżetów państwa oraz samorządu regionu. Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, które jest prowadzone przez władze województwa wielkopolskiego.

Przetarg jest zgodny z przyjętym harmonogramem, który zakłada, że wybrany wykonawca rozpocznie prace jeszcze w bieżącym roku, umożliwiając zakończenie prac w przewidzianym terminie.

Muzeum skupi się na historii Powstania Wielkopolskiego z lat 1918-1919 oraz wielkopolskiej drodze do niepodległości i zwycięstwa. Ukończono już ostatnie prace przygotowawcze, w tym dokumentację projektową. Obiekt ma się składać z czterech budynków, z których jeden będzie stanowił centralną przestrzeń wystawienniczą liczącą 3 tysiące metrów kwadratowych.

Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 będzie też przestrzenią edukacyjną i magazynową. Przewidziano w nim pracownie konserwatorskie i digitalizacji, bibliotekę oraz część administracyjno-biurową.

Projekt inwestycji jest jednym z największych przedsięwzięć kulturalnych w Wielkopolsce w ostatnich latach. Cały projekt kosztować będzie 375 mln złotych. Inwestycję współprowadzi samorząd województwa wielkopolskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowa siedziba muzeum będzie z pewnością ważnym miejscem na kulturalnej mapie Polski, które przyciągnie zarówno miejscowych, jak i zagranicznych zwiedzających, pragnących zgłębić historię tego doniosłego okresu w dziejach Polski.

Czytaj też: Rewitalizacja 100-letniej kamienicy. Powstanie architektoniczna perełka w Poznaniu

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl