Malta Festival, jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Poznaniu, rozpoczęło swoją 33. edycję. Tegoroczny program obfituje w interesujące propozycje artystyczne, które wpisują się w hasło „Geografia wyobraźni”. Organizatorzy zainspirowali się twórczością Orhana Pamuka, laureata Nagrody Nobla z 2006 roku, który jest gościem specjalnym festiwalu.
Malta Festival 2023
– Punktem wyjścia do wymyślenia tegorocznego programu Malty była twórczość Orhana Pamuka. Hasło tegorocznej Malty brzmi „Geografia wyobraźni”. Kto czytał jego powieści lub eseje, wie, że jednym z głównych tematów jego twórczości jest zderzenie kultur, tożsamościowy dylemat, fascynacja Turcją, Europą oraz eurowizjonizmem, a także napięcie wynikające z tych zderzeń – tłumaczyła Dorota Semenowicz, programatorka festiwalu.
Spotkanie z Noblistą odbędzie się w środę, 28 czerwca o godz. 17 w Auditorium Maximum Collegium Iuridicum Novum. Turecki pisarz odbierze też dyplom Doktora Honoris Causa 29 czerwca z rąk władz UAM. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10 w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM.
Warto zwrócić uwagę na kilka spektakli, które wyróżniają się w tegorocznym programie.
- Spektakl singapurskiego artysty Choy Ka Fai. 1 lipca o godz. 19 w Sali Wielkiej CK Zamek zobaczyć można jego „Yishun Is Burning”.
- Spektakl uliczny / parada uliczna „Siła patyny” dedykowana prof. Jarosławowi Maszewskiemu. Odbędzie się o godz. 21 przy ul. Panny Marii przy moście Bolesława Chrobrego.
- Performance „Ich heiße Frau Troffea” Sergeya Shabohina i Igora Shugaleeva. Odbędzie się 2 lipca o godz. 19 w Pawilonie. Projekt jest kontynuacją działań artysty, który w ubiegłym roku poruszał tematykę ucieczki z Białorusi.
– Wszystkie te spektakle mają na celu przybliżenie widzom różnorodności geograficznej i kulturowej oraz zderzenia kultur – wyjaśniała Dorota Semenowicz.
Sprawdź: Michał Merczyński (Malta Festival): Od pandemii próbujemy powrócić na właściwe tory
Debaty, warsztaty dla dzieci i koncerty
W ramach festiwalu odbędą się również debaty i fora dyskusyjne. Istotnym tematem będzie Turcja oraz relacje Europy z pozostałymi częściami świata. Ważną kwestią poruszaną podczas festiwalu będą relacje w erze globalizacji i dekolonizacji.
Malta Festival to nie tylko wydarzenia dla dorosłych, ale również dla najmłodszych. W parku im. Fryderyka Chopina odbędą się warsztaty dla dzieci i dorosłych, w tym ciekawa technika malarska na wodzie. Poza tym Agnieszka Aysen Kaim zaprezentuje na żywo „Słowa nad brzegiem wody. Opowieść pomiędzy kulturami” (1 lipca o godz. 22 w Centrum Festiwalowym przy ul. Ratajczaka 44),
Nie można zapomnieć o koncertach. Na finał przygotowano wraz z Poznań Pride Week występ: Natalii Nykiel, Baasch, Bass Brass i DJ Blik feat. Dominika Płonka. Koncert rozpocznie się 1 lipca o godz. 20 na Dziedzińcu Zamkowym.
– W naszej fundacji mamy zawieszony neon. Napis „Never Sleep” to praca, którą zaprezentowaliśmy podczas Malty w 2016 roku. Ten neon nie tylko jest włączony w czasie trwania festiwalu, ale jest całorocznym symbolem naszej determinacji, abyśmy nigdy nie zasypiali. Chcemy być zawsze czujni i nie przestawać myśleć o tym, co jest ważne dla naszego festiwalu. Nie porzucamy wartości, które realizujemy od 33 lat – mówił Michał Merczyński.
Pełen program dostępny na oficjalnej stronie Malty.
Czytaj też: Turecki noblista w Poznaniu. Orhan Pamuk: „Wolność słowa jest w zaniku na całym świecie”