83 lata temu władze sowieckie rozpoczęły eksterminacje polskich oficerów. Dzisiaj w Poznaniu uczczono pamięć ofiar.
SKAZANI NA ŚMIERĆ
Pakt Ribbentrop – Mołotow, który został podpisany 23 sierpnia 1939 przez ZSRR i III Rzeszę, mógł otworzyć drogę do zbrodni katyńskiej. Zawierał on tajny protokół, w którym oba państwa umawiały się, co do rozbioru ziem polskich. Niedługo później, Niemcy najechały na Polskę, a Rosjanie wykorzystując sytuację, również wjechały na jej tereny. Na mocy decyzji władz ZSRR, uchwalonej przez Stalina 5 marca, 1940 roku zlecono egzekucję „wrogów władzy sowieckiej”. Przez 50 lat ZSRR zaprzeczał ludobójstwu. Oficjalnie dopiero 13 kwietnia 1990 przyznał, że było to jedno z celowych działań stalinizmu. Natomiast wiele kwestii nie zostało do dzisiaj wyjaśnionych.
LOSY JEŃCÓW
Nie są znane dokładne losy polskich jeńców w okresie od 1939 do 1940 roku. Agresja sowiecka rozpoczęła się 17 września 1939 roku, w niewoli znalazło się blisko ćwierć miliona żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, strażników więziennych, funkcjonariuszy policji i innych służb. Około 14 tys. oficerów trafiło do trzech obozów jenieckich zarządzanych przez NKWD – Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska.
15 października oficerowie chcieli nawiązać kontakt z Czerwonym Krzyżem, którego jedną z misji była opieka nad jeńcami wojennymi. Chcieli poznać powód dla którego są przetrzymywani oraz prosili o możliwość korespondencji z rodzinami, która została spełniona 20 listopada.
Według oficjalnych danych, NKWD w 1940 roku zamordowało prawie 22 tysiące polskich obywateli, takich zawodów jak: wojskowi, profesorowie, duchowni, nauczyciele, lekarze, urzędnicy i prawnicy. Sowieci w taki sposób chcieli pozbawić Polski elit, którzy mogliby stanowić potencjał obronny, intelektualny oraz twórczy, co w konsekwencji miało uniemożliwić odrodzenie państwa polskiego.
WYDARZENIA UPAMIĘTNIAJĄCE
Po południu odbyła się msza święta w kościele oo. dominikanów w intencji Ofiar Golgoty Wschodu, a o 13:15 uroczystość przy pobliskim pomniku Ofiar Katynia i Sybiru w parku przy Centrum Kultury Zamek. Przywołane zostały wspomnienia polskich ofiar zsyłek do Rosji.