80 milionów złotych z KPO dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Czy to wystarczy, by walczyć z rakiem?

Poznański szpital dostał 80 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy. Z pieniędzy skorzystają pacjenci onkologiczni, których niestety w ostatnich latach przybywa. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu planuje zakup aparatury, która usprawni ich leczenie.

Niestety wszystko wskazuje na to, że rak będzie dotykał coraz więcej osób. Lekarze już widzą wzrost zachorowań na nowotwory złośliwe, a w najbliższych dziesięciu latach liczba pacjentów chorych onkologicznie ma być coraz większa. Z powodu raka umiera w Polsce rocznie ponad 100 tysięcy osób. Najczęstszą przyczyną zgonów jest rak płuca, do którego przyczynia się również rosnąca liczba osób palących papierosy. Niemal 30 procent dorosłego społeczeństwa to palacze. Powszechne są również m.in. zachorowania na raka tchawicy, jelita grubego, trzustki, sutka. Mężczyzn najczęściej dotyka rak gruczołu krokowego. Kobiety natomiast najczęściej chorują z powodu raka piersi. Niestety Wielkopolska jest na czele niechlubnego rankingu, jeżeli chodzi o raka piersi. To właśnie w tym województwie najwięcej pacjentek choruje i umiera z powodu nowotworu złośliwego piersi.

Na mroczne prognozy wpływa również kwestia starzejącego się społeczeństwa. W połowie XXI wieku liczba seniorów po 80. roku życia ma wynosić około 10 procent. Lekarze spodziewają się nie tylko wzrostu wskaźników chorobowości ale także liczny nowych przypadków i zgonów z powodu raka. Między innymi dlatego Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu, który jest jedną z kluczowych placówek medycznych regionie, starał się o dofinansowanie na unowocześnienie i usprawnienie procesu leczenia. Szpital pełni rolę centrum klinicznego i akademickiego, do którego trafiają pacjenci z Wielkopolski i innych województw. Jak wynika ze statystyk, już teraz zdiagnozowani pacjenci onkologiczni stanowią ok. 42 procent wszystkich pobytów w szpitalu związanych z leczeniem raka. Dlatego tak istotne jest aby sprzęt medyczny, aparatura diagnostyczna nadążały za rosnącą liczbą pacjentów i postępem medycyny. To ułatwi lekarzom starania o powrót do zdrowia pacjentów. Pieniądze z KPO przeznaczone zostaną właśnie na unowocześnienie poznańskiego szpitala.

80 milionów na leczenie

W Polsce wsparcie uzyskały 102 szpitale. 80 milionów złotych, które przyznano poznańskiemu szpitalowi ma zwiększyć dostęp do specjalistycznej opieki onkologicznej i przesunąć ciężar leczenia ze szpitali do opieki ambulatoryjnej oraz wpłynąć na rozwój techniczny szpitala. Pieniądze trafią do ponad 20 komórek organizacyjnej, z których najważniejsze to odziały przy ul. Szamarzewskiego 84, ul. Grunwaldzkiej 55, ul. Przybyszewskiego, ul. Rokietnickiej 8. Wiadomo już na co pieniądze z KPO zostaną przeznaczone. Do poznańskiego szpitala zakupiony zostanie m.in. system do mapowania mózgu wart prawie 3 miliony złotych. Zakupione zostaną również roboty do produkcji leków cytotoksycznych i urządzenie do radiografii tkanek.

– Dzięki skutecznym terapiom mamy coraz większą rzesze chorych którzy są leczeni przewlekle. Ponad milion osób w Polsce jest w stałej opiece i żyje z chorobą onkologiczną – dodaje prof. dr hab. n. med. Rodryg Ramlau.

fot. wPoznaniu.pl

Jak podkreślają lekarze bardzo istotny jest rozwój radiologii i hematologii. Szpital ma plany rozwoju w tym kierunku. W przyszłości przy ul. Szamarzewskiego ma powstać budynek, zaopatrzony w nowoczesną aparaturę. Szacuje się, że będzie to koszt przynajmniej 109 milionów zł.

Czytaj także: Tu będą spać poznańskie bimby. Będzie nowa zajezdnia tramwajowa | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl