Od 17 kwietnia zaczęło działać osiem poradni finansowanych przez NFZ w Wielkopolsce. Miejsca te funkcjonują w ramach opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Do tej pory na terenie województwa przyjmowało 17 takich poradni.
Dwie poradnie działają w Poznaniu, kolejne w Czerwonaku, Wągrowcu, Grodzisku Wielkopolskim, Międzychodzie, Pile oraz we Wrześni.
Powstały one w wyniku reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, która udziela pomocy na trzech poziomach referencyjnych. Pierwszy to poradnie, gdzie pomagają psychologowie, terapeuci środowiskowi oraz psychoterapeuci. Jeśli wsparcie nie będzie wystarczające to pacjent zostanie skierowany do poradni specjalistycznej pod opiekę psychiatry. Jest to w formie oddziałów dziennych, gdzie do 18. roku życia można korzystać z leczenia. Ostatnie jest rozwiązaniem ostatecznym czyli zamknięcie w oddziale psychiatrycznym.
O potrzebie zwiększania dostępu do wsparcia psychologiczno-terapeutycznej dzieci świadczą wyniki badania Młodych Głów, które zostały przeprowadzone przez fundację Martyny Wojciechowskiej. Zwróciła ona uwagę na alarmujący stan zdrowia psychicznego młodych. Wskazują one przede wszystkim na bezradność wśród nich. Ponad 80% nie potrafi znaleźć rozwiązania w sytuacji stresowej. Wtedy najchętniej chciałyby zniknąć.
Projekt Młode Głowy podjęły takie działania, jak anonimowe badanie zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości, sprawczości dzieci i młodzieży oraz kampanię profilaktyczną skierowaną do młodych, rodziców i nauczycieli. Są one reakcją na wzrost zachowań samobójczych w Polsce. Według danych Policji z 2022 roku było ponad 2031 takich prób. To o 140 procent więcej niż w 2020 roku. Poziom samooceny również jest bardzo niski. 65,9% uczniów chciałoby mieć więcej szacunku do samych siebie, a 58,4% czasami czuje się bezużyteczna, 46% to osoby o skrajnie niskiej samoocenie. Ponadto, co trzecie nie chce żyć, 8,8% podjęło próbę samobójczą, a myślało o niej 39,2%, dodatkowo jest też dla siebie największym krytykiem, odchudza się czy ćwiczy aż do wyczerpania.
W związku z tym poziom realizacji umów w działających ośrodkach przekracza 100 procent. Dlatego zapadła decyzja o tworzeniu kolejnych takich miejsc. Nowy model opieki psychiatrycznej dla młodych ma być blisko ich miejsc zamieszkania.