77 dzieci czeka na rodziców zastępczych. Chętnych brak

W Poznaniu – podobnie jak w całej Polsce – brakuje rodzin zastępczych. Sytuacja jest dramatyczna: w tej chwili w stolicy Wielkopolski czeka na nie 77 dzieci. Aby zachęcić do tej formy opieki, Miasto przygotowało dodatkową pomoc dla zawodowych rodziców zastępczych. To pakiet medyczny, wsparcie mieszkaniowe i dofinansowanie do aktywności sportowych i kulturalnych.

W Poznaniu obecnie funkcjonuje 18 placówek opiekuńczo wychowawczych – czyli domów dla dzieci. Działa też 391 rodzin zastępczych, większość z nich to rodziny spokrewnione – tworzą je krewni dziecka, które potrzebuje pomocy – a także niezawodowe, które są dalszą rodziną lub kimś obcym.

Są też jednak rodziny zastępcze zawodowe. W Poznaniu jest ich niestety tylko 24. To forma opieki, która działa na mocy umowy z Miastem. Polega na tym, że jeden z rodziców rezygnuje z pracy etatowej, aby w pełni poświęcić się wychowywaniu dzieci. Otrzymuje za to wynagrodzenie. Rodziny zawodowe mogą być specjalistyczne – wówczas podejmują się opieki np. nad dziećmi z niepełnosprawnościami. Mogą też pełnić funkcję pogotowia rodzinnego, tu trafiają najmłodsze dzieci – umieszczane są w nich na czas potrzebny do ustabilizowania ich sytuacji życiowej. W stolicy Wielkopolski działa 7 takich rodzin.

rel="nofollow"

– Potrzebujemy więcej rodzin zastępczych każdego typu, ale rodziny zawodowe są dla naprawdę bezcenną pomocą dla dzieci – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – To właśnie do nich trafiają dzieci, które potrzebują natychmiastowej pomocy. W ubiegłym roku ruszyliśmy z największą od lat kampanią społeczną dotyczącą pieczy zastępczej. Widzimy już jej rezultaty i planujemy kolejne działania, które będą popularyzowały rodzicielstwo zastępcze. Aktywnie współpracujemy również z rządem, by wypracować aktualnie pilnie potrzebne rozwiązania w obszarze pieczy zastępczej.

Nowe pakiety dla zawodowych rodzin zastępczych

Miejscy urzędnicy poszerzyli ofertę dla zawodowych rodzin zastępczych, oferując im trzy zupełnie nowe rozwiązania. To pakiet medyczny, sportowo-kulturalny oraz wsparcie mieszkaniowe.

  • Pakiet medyczny pozwala rodzinom otrzymać do 2500 zł miesięcznie na potrzebną diagnostykę, opiekę lekarską z wizytami domowymi, opiekę stomatologiczną, fizjoterapeutyczną lub rehabilitacyjną.
  • Dzięki pakietowi sportowo-kulturalnemu mogą one otrzymać również do 1000 zł na aktywności związane ze sportem, rekreacją i rozrywką, co umożliwia rozwijanie pasji i zainteresowań dzieci. To pieniądze, które można np. wykorzystać na wizytę w kinie, teatrze czy na basenie.
  • Rodziny mogą też dostać wsparcie na utrzymanie mieszkania lub domu, w którym mieszkają – czyli pieniądze na opłaty za czynsz, najem, prąd, wodę, gaz, usługi telekomunikacyjne i inne. Ustawowo takie wsparcie przysługuje rodzinom z czwórką dzieci, ale w Poznaniu taką pomoc dostaną także rodziny z trójką podopiecznych.

– Rodziny zastępcze wspieramy także finansowo. Obligatoryjnie otrzymują pieniądze na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, dodatek w przypadku dziecka z niepełnosprawnością, zatrudnienie rodziny pomocowej na czas wypoczynku zastępczej w wymiarze do 30 dni w ciągu roku – podkreśla Anna Krakowska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. – Poza świadczeniami obligatoryjnymi, w Poznaniu rodzice zastępczy mogą liczyć m.in. na jednorazowe pokrycie kosztów związanych z przyjęciem dziecka, dofinansowanie do wypoczynku dziecka, pokrycie kosztów związanych z wystąpieniem zdarzeń losowych. Ponadto zawodowe rodziny zastępcze otrzymują wynagrodzenia i dodatki.

Wszystkie rodziny zastępcze mogą liczyć na pomoc koordynatora. To osoba, która utrzymuje stały kontakt z opiekunami, odwiedza ich i doradza, wskazuje możliwe rozwiązania i wspiera w przygotowaniu planu pomocy dziecku. Rodzice zastępczy mogą też skorzystać ze wsparcia rodziny pomocowej, która zaopiekuje się dziećmi podczas urlopu, udziału w szkoleniu czy pobytu w szpitalu. W szczególnych przypadkach Miasto może nawet zatrudnić dla rodziny zastępczej osobę do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich.

czytaj także: Tarpan w roli głównej. W Dzień Dziecka przeniesiemy się do PRL-u

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl