Budka Niepodległości

Rozmowa telefoniczna z Piłsudskim, Paderewskim czy Dmowskim – jest to możliwe. Wszystko dzięki specjalnej budce telefonicznej – Budce Niepodległości. Dziś oficjalnie otwarto ją przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu. 

Budka Niepodległości to przerobiona budka telefoniczna. W Budce umieszczony jest aparat telefoniczny, z którego można wysłuchać historii odtwarzanej w słuchawce.

– Budka to projekt edukacyjny, dzięki któremu chcemy żeby trwała pamięć o Powstaniu Wielkopolskim i niepodległości naszego kraju. Po wybraniu kolejnych numerów telefonicznych i podniesieniu słuchawki można wysłuchać bardzo wartościowych wspomnień historycznych, przybliżających czasy, gdy odradzała się Polska – mówił wojewoda Zbigniew Hoffmann.

Budka jest dostępna dla każdego, kto zechce zatrzymać się przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim. Dodatkowo o pełnych godzinach od rana do 18:00 budka będzie dzwonić i w ten sposób zachęcać przechodzących do zapoznania się z historycznymi opowieściami.

fot. UW w Poznaniu

Mozaikę barwnych opowieści Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Jędrzeja Moraczewskiego, Józefa Hallera i Stanisława Taczaka uzupełniają unikatowe fotografie Kazimierza Gregera wkomponowane w ściany instalacji. W rocznicę najważniejszych wydarzeń Budka zadzwoni, zapraszając do odebrania telefonu. Gdy w porę podniesie się słuchawkę, będzie można usłyszeć wieści sprzed stu lat. Narratorem galerii zdjęć oraz dzwoniącego kalendarium jest aktorka i wokalistka Dorota Kołodziej. Bohaterom opowieści swoich głosów użyczyli aktorzy: Mariusz Gołaj (Józef Piłsudski), Jarosław Tomica (Jędrzej Moraczewski), Jacek Sikora (Józef Haller), Marcin Mrowca (Ignacy Paderewski), Jan Żórawski (Ignacy Daszyński), Tomasz Lipka (Roman Dmowski), Kamil Dawid Gałuszka (Wincenty Witos) oraz Jan Żórawski (Stanisław Taczak).

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl