To największe, jak do tej pory, powołanie do służby WOT. Zainteresowanie służbą jest konsekwencją wojny w Ukrainie.
Ochotnicy zgłaszają się z całej Polski. To mieszkańcy mieszkańcy Podlasia, Podkarpacia, Kujaw, Ziemi Łódzkiej, Kielecczyzny, Wielkopolski, Śląska i Zachodniego Pomorza. 56% osób miało już wcześniej styczność z służbą wojskową. Pozostałe 44% procent ochotników nie ma doświadczenia wojskowego.
Ochotnicy w WOT stanowią blisko 90% wszystkich żołnierzy. Z racji powszechnego charakteru Wojsk Obrony Terytorialnej oraz otwarcia formacji na praktycznie 90% polskich obywateli w wieku od 18 do 55 lat, ochotnicy są swoistą mieszanką kompetencji, doświadczeń, zainteresowań. Ta mieszanka stanowi o sile WOT, bowiem wśród 32 tys. żołnierzy są przedstawiciele praktycznie wszystkich zawodów czy grup społecznych – mówi rzecznik prasowy WOT, płk Marek Pietrzak.
Rezerwiści przejdą 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, natomiast pozostałych nowicjuszy czeka 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy się przysięgą wojskową.
Blisko 6️⃣0️⃣0️⃣ ochotników wstąpiło w ubiegły weekend do Wojsk Obrony Terytorialnej. To największe jak do tej pory wcielenie do służby w WOT.https://t.co/p0TaClZ7q8 pic.twitter.com/kVxhlyaoxb
— WKU Poznań (@WKU_Poznan) March 15, 2022