5000 złotych grzywny za pozostawienie potrąconego zwierzęcia bez pomocy

Do kolizji drogowych z udziałem zwierząt dochodzi często, szczególnie w terenach niezabudowanych, przy leśnych drogach. Kierowcy jednak często nie wiedzą, że pozostawienie potrąconego zwierzęcia bez pomocy może grozić karą grzywny nawet do 5 tysięcy złotych.

Dwie kolizje pod Poznaniem

Przykładem takich sytuacji były dziś dwie kolizje w okolicach Swarzędza pod Poznaniem. Strażnicy miejscy dwukrotnie interweniowali w sprawie potrącenia saren. Pierwsze zdarzenie miało miejsce na ulicy Transportowej w Garbach, a drugie na „Starej 5” między Kobylnicą a skrzyżowaniem z drogą do Uzarzewa. Jednego zwierzęcia nie dało się uratować i lekarz weterynarii musiał mu skrócić cierpienie, druga sarna natomiast trafiła do weterynarza.

Gdzie szczególnie uważać?

Strażnicy miejscy ze Swarzędza apelują do kierowców o zachowanie ostrożności podczas jazdy przez zalesione tereny, zwłaszcza na ulicy Transportowej i jej przedłużeniu oraz ulicy Borówki w Poznaniu bardzo często dochodzi do potrącenia dzikich zwierząt saren, dzików, lisów.

Grzywna nawet do 5 tysięcy złotych

Na kierowcach pojazdów w przypadku potrącenia zwierzęcia spoczywa obowiązek w miarę możliwości zapewnienia zwierzęciu stosownej pomocy lub zawiadomieniu Policji, Straży Miejskiej (Gminnej) lub służb leśnych. Za pozostawienie potrąconego, rannego zwierzęcia bez pomocy grozi kara grzywny do 5 000 zł.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl