Do końca roku można składać wnioski na dofinansowanie projektu odmiany podwórka. Miasto może pokryć nawet połowę kosztów remontu. Do tej pory dzięki środkom zmieniło się prawie 50 miejsc. Kosztowało to ponad milion złotych.
Kolejne osiedla w programie
Miasto już od 10 lat prowadzi program Przyjazne Podwórko. W tym czasie udało się odmienić prawie 50 miejsc. Teraz Miasto zapowiada, że przeznaczy kolejne pieniądze na rewitalizację przestrzeni między kamienicami. Do tej pory z programu korzystać mogły jedynie wspólnoty mieszkaniowe na osiedlu Stare Miasto, Jeżyce, Św. Łazarz, Wilda oraz Ostrów Tumski – Środka – Zawady – Komandoria.
Pieniądze na podwórka
Teraz jednak również wspólnoty z innych osiedli będą mogły składać wnioski na dofinansowanie. Już teraz wiadomo, że zrealizowane zostaną projekty mieszkańców przy ulicach Nowowiejskiego Orzechowej i Heweliusza. Łącznie w 2023 roku Miasto przeznaczy na ten cel 106 tysięcy złotych. Co więcej, do końca roku składać można wnioski na kolejną edycję programu.
Maksymalna kwota wsparcie jaką można otrzymać to 50 tysięcy złotych. Miasto pokrywa połowę kosztów inwestycji. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy kilka wspólnot składa wniosek na wspólny projekt. Wtedy kwota dofinansowania może być odpowiednio wyższa. Co ważne, to mieszkańcy muszą przygotować konkretny projekt zagospodarowania przestrzeni.
Zieleń na pierwszym miejscu
Miasto najchętniej wybiera te wnioski, które zakładają zwiększenie ilości zieleni na podwórkach. Jednym z miejsc, które już zmieniło się dzięki dofinansowaniom, jest podwórko przy ulicy 3 Maja. Pojawiło się tam więcej zieleni, zniknęły stare blaszane garaże oraz powstała nowa nawierzchnia wjazdowa. Przedstawiciele wspólnoty mieszkaniowej nie ukrywają, że w przyszłym roku również będą składać wniosek na dofinansowanie, by odmienić drugą część podwórza.
– Mieszkańcy sami przychodzą z pomysłem na zorganizowanie podwórza. Nie ma wtedy dyskusji między miastem a mieszkańcami o to, co ma być tam zorganizowane. W ostatnich latach zauważamy przesunięcie ciężaru na projekty zielone i dodrukowanie terenu. Komisja mocno kładzie na to nacisk – tłumaczy Tomasz Lewandowski, prezes Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.