Wielkopolska to jeden z najbogatszych historycznie rejonów Polski. To w obszarze, gdzie dziś znajdują się takie miasta jak Poznań czy Gniezno rodziło się państwo pierwszych Polan. Na przestrzeni lat nasi przodkowie wznieśli wiele warowni, które miały zapewniać bezpieczeństwo lub by mogli w nich mieszkać bogaci szlachcice.
Na terenie dzisiejszej Wielkopolski stało niemal siedemdziesiąt zamków. Szczególnie pięć z nich zasługuje na uwagę ze względu na ich znaczenie historyczne lub walory artystyczne. Wybrane zamki można również swobodnie zwiedzać, co z pewnością wykorzystają miłośnicy weekendowych wypadów.
Zamek w Gołuchowie
Zamek w Gołuchowie to warownia wzniesiona w 1550 roku. Budynek przez ponad trzysta lat często zmieniał właścicieli spośród magnackich rodzin i popadł przy tym w ruinę. W 1875 roku Izabela Działyńska z rodu Czartoryskich rozpoczęła przebudowę zamku, dzięki której przyjął obecny wygląd. W zabytkowych wnętrzach mieści się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Elewacje i wnętrza zamkowe wypełniają elementy architektoniczne zwożone przez Izabelę Działyńską z całej Europy. Warownia kilkukrotnie służyła za plan zdjęciowy dla filmów i reklam. Zamek otacza ponad sto pięćdziesięciohektarowy park, jeden z najładniejszych w tej części Polski.
Zamek w Kórniku
Zamek w Kórniku jest miejscem bardzo dobrze znanym wielkopolanom. Położony przy brzegu jeziora na otoczonej fosą wyspie jest dumą podpoznańskiej gminy. Kórnicki zamek otacza arboretum, niezwykle popularne wśród miłośników spacerów i przyrody. Z zamkiem w Kórniku związana jest legenda o Białej Damie słynnym kórnickim duchu Teofili Działyńskiej. Więcej o legendzie można dowiedzieć się podczas zwiedzania zamku i oglądania obrazu, który przedstawia szlachciankę.
Zamek Kole
Warownia, która z pięciu prezentowanych zamków zachowała się najgorzej. Jest to budowla, która historycznie miała największe znaczenie spośród pozostałych. To właśnie w tym miejscu podejmowano ważne decyzje wojenne po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem. Udokumentowano 35 wizyt króla Jagiełły w kolskiej warowni. Zamek został wzniesiony za pozwoleniem Kazimierza Wielkiego w XIV wieku co czyni go elementem znanego powiedzenia „Zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną”, które odnosi się do tego króla. Dzisiaj można oglądać zaledwie ruiny zamku jednak wciąż jest to ciekawa atrakcja turystyczna.
Zamek w Rydzynie
To największy zamek w Wielkopolsce, jego łączna powierzchnia to 42 tysiące metrów kwadratowych, czyli ponad dwa razy więcej niż Zamek Cesarski w Poznaniu. Budowla powstała pod koniec XVII wieku jako siedziba rodu Leszczyńskich. Po zakończeniu II Wojny Światowej zamek został spalony przetrwały z niego tylko mury. Resztki dawnego zamku zostały przekazane Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, które zrekonstruowało zamek i otworzyło w nim hotel oraz muzeum.
Zamek w Szamotułach
Szamotulska warownia przez ponad 500 lat była wielokrotnie przebudowywana i odnawiana i chociaż obecny kształt uzyskała dopiero w ubiegłym wieku to wiernie odtwarza on historyczny wygląd zamku. Wielką atrakcją turystyczną jest wysoka wieża, która znajduje się w zamkowym parku. Samotna budowla zwana jest Basztą Halszki i wiąże się z nią legenda o Elżbiecie Ostrogskiej. Księżniczka miała być niezwykle piękna i wielu szlachciców ubiegało się o jej rękę. Ostatecznie kobieta miała oszaleć w baszcie, gdzie uwięzić miał ją jej własny mąż. Miejscowi twierdzą, że odziana w czarne szaty po dziś dzień odwiedza wieżę.