450 kontroli kopciuchów w Poznaniu. Jak miasto egzekwuje zakaz?

Od 1 stycznia w całej Polsce palenie tzw. kopciuchami jest niedozwolone i karane grzywną do 5 tysięcy zł. Czy i jak Miasto kontroluje wprowadzanie zmian ogrzewania w poznańskich domostwach?

Do problemu zanieczyszczonego powietrza w znacznym stopniu przyczynia się palenie w starych bezklasowych piecach centralnego ogrzewania. Od 1 stycznia wprowadzony został zakaz palenia tzw. kopciuchami, wskutek czego, posiadacze starych pieców mogą liczyć się z karą w wysokości do 5 tysięcy zł. Mimo programu „Czyste powietrze” i „Kawka Bis”, wiele osób nie zdążyło wymienić ogrzewania w domach i mieszkaniach. Powodów jest wiele. Dlatego zapytaliśmy Urząd Miasta jak egzekwuje wprowadzanie zmian w sposobie ogrzewania domów i mieszkań.

Setki przeprowadzonych kontroli. Nie każdy zostanie ukarany

– W pierwszym miesiącu obostrzeń Straż Miejska Miasta Poznania przeprowadziła ponad 450 kontroli – przekazała nam Joanna Żabierek, Rzeczniczka prasowa Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta, Joanna Żabierek. Strażnicy zweryfikowali z jakich źródeł ciepła korzystają poznaniacy i poznanianki. 112 kontroli wykazało, że domownicy korzystali z zakazanych źródeł ciepła. Za spalanie odpadów ukarano 33 właścicieli mandatami karnymi, a 3 pouczono. Za inne uchybienia w gospodarce odpadami komunalnymi (np. brak pojemników, składowanie odpadów obok pojemników itp.) ukarano kolejnych 18 osób.

Nie w każdym przypadku strażnicy nakładali mandaty. Jeśli z przyczyn niezależnych od właścicieli, nie byli oni w stanie wymienić pieca lub jeśli podjęli działania, aby posiadać nowe źródło ogrzewania, wówczas wystarczało pouczenie. W takich przypadkach funkcjonariusze ustalają przewidywany termin wymiany ogrzewania. Strażnicy Referatu Ekopatrol sprawdzają również czy poznaniacy palą dozwolonym opałem. Takich kontroli w styczniu było 230.

Dofinansowania i informowanie poznaniaków

O konieczności wymiany pieców i bardziej ekologicznych sposobach ogrzewania informują mieszkańców Funkcjonariusze Referatu Ekopatrol. Działania informacyjne prowadzone są głównie w rejonach, w których mieszkańcy skarżyli się na zanieczyszczone powietrze.

W ramach programu „Nie dla smogu” Miasto prowadzi działania profilaktyczne. Przekazywana jest wiedza o prawidłowym zarządzaniu odpadami komunalnymi.

– O konieczności wymiany źródła ogrzewania wszyscy mieszkańcy byli wcześniej informowani za pośrednictwem środków masowego przekazu. Każdy właściciel nieruchomości miał obowiązek złożyć deklarację określającą istniejące źródło ogrzewania. Teraz przyszedł czas na kontrolę – tłumaczy Przemysław Piwecki, rzecznik poznańskiej straży miejskiej. 

Czytaj także: Czego najbardziej boją się Polacy? Zmiana na pozycji lidera | wPoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl