4 przedsiębiorców z Wielkopolski w rękach CBA

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 4 osoby, w tym 3 na gorącym uczynku, które za pomocą fikcyjnych faktur chciały wyłudzić podatek VAT. Za faktury na kwotę 10 mln 435 tys. zł zatrzymani, chcieli dostać ponad 1 mln 406 tys. zł.

Zatrzymani przedsiębiorcy pochodzą z Wielkopolski. Jak ustalili agenci CBA, 4 przedsiębiorców zaoferowało wystawienie i sprzedaż fikcyjnych faktur VAT, które opiewały na ponad 10 milionów złotych. W zamian żądali łapówki na ponad 1 400 000 złotych.

Podejrzani proponowali zawarcie poświadczającej nieprawdę umowę pożyczki na kwotę 12 milionów złotych. Fikcyjna umowa miała na celu wprowadzenie do obrotu gospodarczego pieniędzy pochodzących z popełnienia przestępstw, głównie z wyłudzeń podatku VAT. Za wystawienie takiej umowy pożyczki oczekiwali prowizji blisko 1,5 miliona złotych — mówi Temistokles Brodowski naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA.

Agenci CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych i pomieszczenia firmy, a także biura rachunkowe. Tam zabezpieczono dokumentację oraz komputery. Zatrzymani trafią do Prokuratury Krajowej w Poznaniu, tam usłyszą zarzuty.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl