Pedofilia w kościele to skutki grzechu pierworodnego – mówił abp. Gądecki na spotkaniu biskupów w Poznaniu

Tematu pedofilii nie zabrakło w czasie europejskiego spotkania biskupów w Poznaniu. Abp. Gądecki został zapytany o ten problem w czasie konferencji prasowej. Odpowiedział, że „to skutki grzechu pierworodnego”

Europejskie spotkanie biskupów trwa w Poznaniu. Otworzył je metropolita poznański, który podał ciekawe liczby dotyczące żywotności polskiego kościoła. Okazuje się, że nieco ponad 36 procent katolików chodzi na msze, a 16 procent przystępuje do komunii.

Duchowni nie uciekli też od trudnych pytań o pedofilie w Kościele. Przewodniczący episkopatu Polski zapewnił, że Kościół musi z nią walczyć, ale dodał też, że jest ona – skutkiem grzechu pierworodnego, i że jakieś kuszenie zawsze będzie mieć miejsce.

Natomiast otwierając spotkanie biskupów abp. Gądecki mówił o odrzucaniu prawd wiary katolickiej w Zachodniej Europie, które ma także wpływ na Polskę

Podobnie jak w innych krajach europejskich, praktyczne odrzucenie istotnych prawd moralności katolickiej jest dość częste, lecz prawdopodobnie nie tak powszechne, jak gdzie indziej. Świadczy to o wpływie na katolików w Polsce tych samych prądów kulturowych właściwych współczesnej Europie, tyle że w znacznie słabszym stopniu. Zmiany w kierunku większej akceptacji zasad moralnych głoszonych przez Kościół przypisać można zapewne toczącym się w ostatnich latach burzliwym nieraz dyskusjom publicznym, w którym Kościół miał szansę zaprezentować swe nauczanie.

Abp. Gądecki przyznawał też, że Kościół w Polsce potrzebuje większej elastyczności

W sumie więc, jesteśmy przekonani, że Kościół w Polsce potrzebuje z jednej strony elastyczności, dzięki której będzie w stanie przyjąć nowy porządek, który kiełkuje w społeczeństwie. Z drugiej strony, jeszcze bardziej potrzebuje wierności samemu sobie, aby ustrzec wiary, która pozwala człowiekowi być człowiekiem, która chroni jego godność. Kościół musi utrzymać wiarę i otwierać człowieka na Boga, czyli otwierać stworzenie na Stwórcę. Dramatyczne dzieje nazizmu i komunizmu, wielkich ateistycznych dyktatur naszych czasów dowodzą, że rozpad i nieobecność wiary pogrąża świat w otchłani. Gdyby siła moralna, jaką stanowi nasza wiara została nagle wyrwana z serca ludzkości, z ludzkością stanie się to samo, co dzieje się ze statkiem, który zderza się z górą lodową.

Europejskie spotkanie biskupów zakończy się w niedziele mszą w Katedrze.

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl