Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu świętuje 25 lat od rozpoczęcia programu in vitro. Od pierwszego narodzenia dziecka w 1999 roku, przez te wszystkie lata narodziło się łącznie 3675 dzieci. To oznacza, że na 147 mieszkańców Poznania, jedno dziecko zostało poczęte za pomocą in vitro.
Program in vitro w Poznaniu realizowany jest pod kierownictwem profesora dr hab. n. med. Leszka Pawelczyka, który jest także Koordynatorem Centrum Diagnostyki i Leczenia Niepłodności w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM przy ul. Polnej w Poznaniu.
W Poznaniu prekursorskie leczenie „in vitro”
Profesor Pawelczyk podkreślał, że w ciągu ostatnich 25 lat nastąpiła istotna zmiana w perspektywie społecznej wobec programu in vitro. Terapia ta nie jest już tematem tajemniczym. Coraz więcej par decyduje się na jej wykorzystanie ze względu na jej skuteczność w dziedzinie rozrodczości.
Liczba przeprowadzonych zabiegów in vitro znacząco wzrosła w ciągu tych 25 lat. Na początku programu było ich niewiele, poniżej 100, ale wzrost nastąpił, szczególnie podczas programu rządowego, kiedy przeprowadzono prawie 7 tysięcy procedur w jednym roku. Obecnie ośrodek przeprowadza około 343 tysiące cykli rocznie, co czyni go jednym z większych ośrodków w Polsce. Profesor Pawelczyk podkreśla, że jako jedyny publiczny ośrodek uniwersytecki o tak długim stażu w realizacji programu in vitro, zajmuje on wyjątkowe miejsce w kraju.
– Wszystko rozpoczęło się w kwietniu 1998 roku, kiedy to uruchomiliśmy program i dokonaliśmy pierwszego transferu embrionów. Mieliśmy wtedy dużo szczęścia, ponieważ w kwietniu 1999 roku urodziło się pierwsze dziecko z naszego programu – mówił prof. Pawelczyk i dodał: – W 2013 roku uruchomiono pierwszy program rządowy, co było ważnym krokiem w rozwoju in vitro w Polsce. Następnie, w 2017 roku, ruszyły programy samorządowe. Poznań był jednym z pionierów w tym zakresie, a także uruchomił program zabezpieczenia. Nasz ośrodek jest jedynym publicznym ośrodkiem uniwersyteckim, który kontynuuje realizację programu in vitro przez 25 lat.
„In Vitro” przestało być tematem tabu
Dr hab. n. med. Maciej Brązert, przyszły Koordynator Centrum Diagnostyki i Leczenia Niepłodności w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM, dodaje, że rozwój dziedziny leczenia i diagnostyki płodności jest dynamiczny, a zmieniający się świat wpływa także na in vitro. Ośrodek jest aktywnie zaangażowany w szkolenia zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Pozostaje na bieżąco z nowoczesnymi technikami wspomaganego rozrodu.
– Planujemy również rozwijanie naszych możliwości. W tym dostęp do banku komórek jajowych i nasienia. A także wprowadzenie procedur z zakresu diagnostyki genetycznej, aby jeszcze lepiej służyć naszym pacjentom – powiedział dr. hab. n. med. Maciej Brązert.
Poruszono także kwestię dostępu do wiedzy i informacji. Ośrodek jest otwarty na dostarczanie informacji i edukację pacjentów. Ośrodek oferuje także specjalistyczne badania nasienia i leczenie w Centrum Diagnostyki Mężczyzn.
Programy samorządowe odgrywają istotną rolę w dostępie do in vitro. W Poznaniu, gdzie uruchomiono programy samorządowe, odnotowano sukcesy z 514 cyklami i 269 urodzonymi dziećmi. Podkreślono także znaczenie zabezpieczania płodności pacjentów, którzy zmagać się muszą z ciężkimi chorobami, takimi jak nowotwory. Ośrodek umożliwia zabezpieczenie komórek rozrodczych, co ma kluczowe znaczenie dla przyszłych szans na rodzicielstwo.
Co oznacza urodzonych 3675 dzieci po „in vitro”? Przyjmując zgodnie z danymi GUS na dzień 31 grudnia 2022 r., że cała populacja Poznania wynosi 541 316 mieszkańców, to można teoretycznie przyjąć, że na 147 osób jedna została poczęta dzięki programowi „in vitro”.