24 marca odbędą się wybory do poznańskich rad osiedli. Warto wziąć udział w głosowaniu i wybrać swoich reprezentantów. Każdy głos ma znaczenie i może przyczynić się do zmian w naszym najbliższym otoczeniu. Rady Osiedli mają do swojej dyspozycji spory budżet i duże możliwości działania.
Wybory do rad osiedli odbędą się w najbliższą niedzielę, 24 marca. Może wziąć w nich udział każdy polski obywatel, który ukończył 18 lat i zamieszkuje na stałe na terenie osiedla. Głosowanie będzie się odbywać w godzinach 8-20
Spośród 1248 kandydatów mieszkańcy Poznania wybiorą 678 radnych osiedlowych. Są też okręgi, w których nie udało się osiągnąć wymaganej liczby zgłoszeń. Taka sytuacja miała miejsca na osiedlach: Ogrody, Nowe Winogrady Wschód – okręg nr II, Rataje – okręgi nr IV i V. W takich okolicznościach nie przeprowadza się głosowania. Za wybranych uznaje się zarejestrowanych kandydatów.
Wyborca głosuje, stawiając znak „x„ w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata, na którego głosuje. Ilość postawionych znaków „x„ nie może być większa niż liczba mandatów w okręgu wyborczym – informacja o liczbie wybieranych mandatów będzie znajdować się na karcie wyborczej.
– Miasto planując kolejne działania na danym terenie, prosi o opinię tamtejszą radę osiedla. Dotyczy to m.in. planów zagospodarowania przestrzennego, sprzedaży lub zmiany przeznaczenia miejskich działek. Przedstawiciele rad osiedli zasiadają też w komisjach konkursowych, które mają wyłonić dyrektora szkoły lub przedszkola. Ich opinia naprawdę ma znaczenie — zauważa Andrzej Białas, pełnomocnik prezydenta ds. społeczeństwa obywatelskiego, który przez 23 lata działał w radzie osiedla.
Poznańskie jednostki pomocnicze mają do dyspozycji spory budżet — większy niż wiele gmin na terenie Polski. W tym roku łączna pula pieniędzy wszystkich rad osiedli przekracza 50 milionów złotych. Oznacza to, że każda jednostka pomocnicza ma do wydania średnio około miliona złotych rocznie.