Prace związane z wdrażaniem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej wchodzą w kolejny etap. Szkolenia dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z Wielkopolski są ich kolejnym elementem. Pozwolą one na przygotowanie włodarzy na wszelkiego rodzaju sytuacje kryzysowe.
Celem szkoleń jest przygotowanie osób pełniących funkcję wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do efektywnego wykonywania zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Dotyczy to nie tylko pracy na co dzień ale w szczególności w sytuacjach kryzysowych, takich jak powodzie czy pożary. Szkolenia będą realizowane w sześciu turach do końca czerwca, a każda z nich potrwa 3 dni.
– Szkolenie będzie składać się z części teoretycznej i praktycznej, z dużym naciskiem właśnie na praktykę, gry decyzyjne, czyli wszystko to, co sprawia, że jesteśmy lepiej przygotowani i potrafimy lepiej planować w sytuacjach kryzysowych – mówi wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk. – Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej kładzie duży nacisk właśnie na edukację nie tylko samorządowców, ale również innych podmiotów administracji, a dalej mieszkanek i mieszkańców naszego województwa – dodaje.
– Naszym celem jest ujednolicenie zakresu świadomości i wiedzy na temat zagrożeń, z którymi mamy do czynienia, a także tymi potencjalnymi, ale również zasad działania w określonych sytuacjach – podkreśla dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW Poznań Dariusz Dymek.
W szkoleniu weźmie udział 220 włodarzy. Równolegle realizowane będą zajęcia dla kadry kierowniczej i pracowników Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Szkolić się będą również dyspozytorzy medyczni i operatorzy numerów alarmowych z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu. Oni są kluczowym elementem systemu ochrony ludności. Łącznie przeszkolonych zostanie blisko 500 osób.