20 plenerowych koncertów i 4 stand-upy za darmo w Poznaniu

Cykl 20 plenerowych koncertów i 4 stand-upów przy jeziorze Rusałka odbędzie się w Poznaniu w ramach „Sceny nad Rusałką” za pieniądze z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (PBO). Wydarzenia będą odbywać się od maja do sierpnia. Udział będzie tradycyjnie za darmo.

Scena nad Rusałką 2024 to kontynuacja idei dostępu do kultury bez żadnych opłat. W ciągu trzech dni, 1, 2 i 3 maja oraz w cotygodniowych koncertach od maja do sierpnia, mieszkańcy Poznania będą mieli okazję cieszyć się darmową rozrywką na świeżym powietrzu.

Podczas cyklu cotygodniowych koncertów wystąpią młodzi, polscy artyści, którzy podbijają serca słuchaczy. W poprzednich latach na Scenie nad Rusałką zaprezentowali się m.in. WaluśKraksaKryzys, Sonbird, Król, Baasch, Ofelia, Oysterboy, Faustyna Maciejczuk, Kamil Hussein, Misia Furtak. Propozycje kolejnych artystów skonsultują organizatorzy z mieszkańcami Poznania. Dla miłośników dobrego humoru przewidziano cztery stand-upy, gdzie na scenie pojawią się gwiazdy polskiego świata komedii.

Miejskie tereny rekreacyjne przy plaży nad jeziorem Rusałka to idealne miejsce dla letnich wydarzeń. Dzięki darmowemu udostępnieniu terenu przez POSiR i dzierżawie przez Frajda sp. z o.o., mieszkańcy będą mogli korzystać z atrakcji w otoczeniu przyrody niemal w samym sercu Poznania.

Projekt kierowano do mieszkańców różnych rejonów Poznania. Głównie z naciskiem na Ogrody, Sołacz, Winiary, Wola, Jeżyce oraz osiedla północno-zachodniej części miasta: Smochowice, Podolany i Strzeszyn. Scena nad Rusałką chce być miejscem dla każdego, oferując różnorodność wydarzeń, dostosowaną do różnych gustów i pokoleń.

Uzasadnienie projektu

Realizacja projektu nad jeziorem Rusałka ma na celu demokratyzację dostępu do kultury w Poznaniu. Bezpośredni kontakt z naturą podczas cotygodniowych koncertów i stand-upów stanowi ofertę na letnie wieczory w mieście.

Działania Sceny nad Rusałką z poprzednich lat udowodniły, że jest to obszar, gdzie chętnie gromadzi się społeczność. Rozpoczęcie cyklu w majówkę będzie doskonałą okazją do urozmaicenia długiego weekendu w Poznaniu. Projekt ma także na celu pokazanie mieszkańcom, jak blisko centrum znajdują się wyjątkowe tereny rekreacyjne, zapraszając ich do odkrywania przyrodniczych walorów tego miejsca.

Projekt projektowano z poszanowaniem zasad projektowania uniwersalnego. Tereny wydarzeń są łatwo dostępne, bez barier architektonicznych. Dla osób słabosłyszących dostępna będzie pętla indukcyjna, a pobliska restauracja wyposażona jest w ułatwienia dla osób poruszających się na wózku.

Projekt zostanie zrealizowany z pieniędzy z PBO 2024. Szacunkowy koszt wynosi 800 tys. zł. Za projektem zagłosowało prawie 894 mieszkańców Poznania.

Czytaj też: Poznanianka w półfinale polskiej edycji MasterChef. Walczy o finał i główną nagrodę

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl