20 lat w Unii Europejskiej – plany na kolejne dekady

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęła się konferencja „20 lat Polski w UE. Od bilansu ku przyszłości”. O podsumowaniu dwóch dekad i prognozach na kolejne lata członkostwa Polski w UE, rozmawiali politycy i przedsiębiorcy m.in. Leszek Miller i Jacek Tomczak.

W 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Od tego momentu w kraju zaszły liczne zmiany, również gospodarcze i ekonomiczne. 20 lat członkostwa w UE to nie tylko istotny jubileusz ale również pretekst do podsumowań i rozważań o przyszłości.

W Poznaniu na konferencji „20 lat Polski w UE. Od bilansu ku przyszłości” spotkali się m.in. politycy, przedsiębiorcy, aby porozmawiać o tym jak podsumowują dwie dekady członkostwa w UE oraz jak widzą przyszłość Polski, w szczególności w sferach społeczno-gospodarczych. W konferencji wzięli udział m.in. Jacek Tomczak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman – Poseł na Sejm RP, Agata Sobczyk – Wojewoda Wielkopolski, Katarzyna Kretkowska – Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania, Tomasz Kobierski – Prezes Grupy MTP.

– Gorąca atmosfera polityczna, dynamiczne wydarzenia, które dzieją się na naszych oczach, spowodowały, że nie było czasu na to aby bilans 20 lat obecności Polski w UE, w przestrzeni publicznej dobrze wybrzmiał. Aby solidnie to co dobre, a to co złe sobie przeanalizować. Cieszę się, że dzisiaj w tym gronie możemy takiego bilansu dokonać. Myślę, że liczby najlepiej pokazują jak na polską gospodarkę wpłynęło 20 lat członkostwa. 20 lat temu produkt krajowy brutto per capita wynosił niespełna 50 procent średniej europejskiej. Dzisiaj to jest ponad 3/4 średniej europejskiej, więc widać jaki postęp polska gospodarka zrobiła, dzięki obecności w UE oraz budowaniu transferów gospodarczych i ekonomicznych i dotyczących innowacyjności – mówił na otwarciu konferencji Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii.

fot. Łukasz Gdak

W konferencji uczestniczył także ówczesny premier który wprowadził w 2004 roku Polskę do Unii Europejskiej, a dzisiaj poseł do Parlamentu Europejskiego, Leszek Miller. Zwrócił uwagę, na ważną w jego opinii kwestię przystąpienia Polski do strefy euro.

– Taki jubileusz to naturalna okazja do różnych wspomnień bilansów ale również do refleksji co będzie dalej, za kolejne 20 lat. W kampanii wyborczej, która się teraz odbywa, poświęca się dużo czasu różnych tematom, jak na moje oko kwestiom gospodarczym stosunkowo mało. To od poziomu naszej gospodarki zależy i zależeć będzie nasz dobrostan i poziom życia. Społeczeństwa pracy to społeczeństwa bogate, społeczeństwa zasiłków to społeczeństwa biedne. Wszystko co sprzyja inwestycjom, wydajności pracy, w obliczu wyznań takich jak sztuczna inteligencja, nowe technologie, powinno być w centrum uwagi. Kiedy wstępowaliśmy do UE mieliśmy rozmaite nadzieje i ciszę się, że część z nich się spełniła. 1 maja weszliśmy do UE, w 2007 roku do Schengen, ale niestety nie uczyniliśmy trzeciego kroku na drodze do pełnej integracji. Mam na myśli wejście do strefy euro. W umowie jest zobowiązanie, że Polska przystąpi do strefy euro. Nie ma tylko daty. Jestem rozczarowany, że wszystkie rządy po 2004 roku nie bardzo chciały się tym zająć. Wśród 10 krajów, które wchodziły wówczas do UE tylko trzy nie są w strefie euro. To są Czechy, Węgry i Polska. Byłoby dobrze aby w ciągu najbliższych lat refleksja o tym, że to jest dobre na drodze głębszej integracji, była wiodąca – powiedział Leszek Miller.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj także: Rewolucja komunikacyjna na obwodnicy kolejowej miasta, stała się faktem | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl