20 lat w UE. Michał Wawrykiewicz: „Unia Europejska to nie tylko wartości materialne”

– Co zmieniła Unia Europejska? Jeśli się rozejrzymy wokół, to chyba odpowiedź jest bardzo prosta – mówi Michał Wawrykiewicz, adwokat i kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego.

– Unia Europejska to przede wszystkim wzrost dobrobytu. To jest nieprawdopodobny rozwój infrastruktury, budynków, kolei, dróg, szpitali, mostów i wszystkiego, co jest wokół nas. Ale Unia Europejska to nie tylko wartości materialne.

To wspólne wartości, które Europejczycy podzielają. To jest demokracja, to jest ochrona praw człowieka, praworządność, wspólne bezpieczeństwo, to w końcu tolerancja. To wielki projekt, w którym my jako Polscy i Europejczycy podzielamy te wartości. Unia to również pokój. Zaczęło się przecież od Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, aby kontrolować wydobycie węgla i produkcję stali. Bez tych surowców trudno rozpocząć wojnę. Od tego się zaczęło, potem rozpoczęła się integracja gospodarcza i okazało się, że Europejczykom znacznie bardziej opłaca się wspólnie pracować, handlować, podróżować, aniżeli bić się ze sobą – wyjaśnia Wawrykiewicz.

Czytaj też: Ławica na trzecim miejscu. Lepiej niż Wrocław?

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl