183. rocznica odkrycia Góry im. Tadeusza Kościuszki przez Pawła Edmunda Strzeleckiego

Poznaniacy uczcili pamięć Pawła Edmunda Strzeleckiego, który dokładnie 12 marca 1840 roku stanął na najwyższym szczycie Australii i następnie nazwał go Górą Kościuszki. Losy tego wybitnego poznaniaka pochodzącego z Głuszyny przybliżono podczas uroczystości w Zespole Szkół nr 8 na Łazarzu gdzie znajduje się pomnik wybitnego poznaniaka.

Poznański pomnik, pod którym złożono w niedzielę kwiaty, jest wierną kopią figury Pawła Edmunda Strzeleckiego, która od 1988 roku znajduje się w australijskiej miejscowości Jindabyne, w Nowej Południowej Walii. Jego autorem jest rzeźbiarz Jerzy Sobociński. Pomnik stoi na terenie Zespołu Szkół nr 8, w którego skład wchodziło dawniej Gimnazjum nr 53 noszące imię znakomitego podróżnika.

– W związku z 150 rocznicą śmierci wielkiego poznaniaka Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2023 Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. Paweł Edmund Strzelecki to podróżnik, niestrudzony odkrywca, naukowiec, pisarz i społecznik. Nasz kochany poznaniaka, którego małą ojczyzną jest Głuszyna. Pierwszy Polak, który z własnej inicjatywy opłynął glob dla celów naukowych. Zdobywca szczytów i twórca map, które do dziś wiszą w Królewskim Towarzystwie Geograficznym w Londynie. Bohater narodowy Irlandii – przypomniał podczas uroczystości pod pomnikiem dyrektor Tomasz Woźniak.

– To bardzo ważne, żeby dbając o dziedzictwo naszego miasta skupiać się nie tylko na zabytkach czy miejscach łączących nas z przeszłością, ale przede wszystkim na wybitych ludziach, którzy w naszym mieście się wychowali, pracowali i stąd wypłynęli na świat. Do takich osób z pewnością należał Paweł Edmund Strzelecki i przypomniany prezydent Jarogniew Drwęski. Gratulacje dla dyrekcji szkoły, nauczycieli, rodziców, za przygotowanie wspaniałej uroczystości, a przede wszystkim biorących udział w konkursie dzieci z poznańskich szkół i okolic oraz SP 154 z Warszawy – mówił prezydent, Mariusz Wiśniewski.

W specjalnym serwis internetowy https://www.poznan.pl/rokstrzeleckiego/ można znaleźć aktualne informacje o bieżących wydarzeniach i materiały o Pawle Edmundzie Strzeleckim.

W poniedziałek, 13 marca autor książek dla dzieci i młodzieży, podróżnik, redaktor i biografista Łukasz Wierzbicki będzie gościem nowego cyklu „Spotkania z podróżnikami na Łazarzu”. A przybliży postać Pawła Edmunda Strzeleckiego, o którym napisał książkę „Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki”. Początek wydarzenia o godz. 17:00, a wstęp jest bezpłatny. Spotkanie odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 69 przy ulicy Winklera 8. 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl