15-letni geniusz z Poznania. Pokonał prawie 400 tys. innych uczniów z całego świata

Jakub Dobosiewicz, zaledwie 15-letni uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, osiągnął niesamowity sukces, stając się jednym z laureatów prestiżowego konkursu Rise Global Winners. To wyjątkowe osiągnięcie, ponieważ w konkursie wzięło udział prawie 400 tysięcy uczniów z niemal 50 krajów. Jakub znalazł się w gronie 100 najlepszych na świecie.

Konkurs Rise Global Winners jest uznawany za najbardziej prestiżowy na świecie dla uczniów. Jego laureaci otrzymują wyjątkową nagrodę: finansowanie studiów na uczelni, którą sami wybiorą, gdziekolwiek na świecie. To ogromna szansa i wyróżnienie dla młodych utalentowanych ludzi.

Nastolatek z pasją

Jakub Dobosiewicz obecnie uczęszcza do trzeciej klasy II LO. To nie tylko wybitny uczeń, ale także aktywista i człowiek zaangażowany społecznie. W rozmowie z Maciejem Kaweckim, doktorem nauk prawnych, nauczycielem akademickim i dziennikarzem technologicznym wyraził swoje ambicje i marzenia.

– Wiem, kim jestem. Jestem uczniem, czytelnikiem, synem, bratem, kolegą, aktywistą. Ta ostatnia rola jest dla mnie bardzo ważna, bo chcę głośno mówić o tym, co musimy zmienić w naszym świecie i działać. Nie muszę mieć tylko jednej roli. Cały czas szukam swojej drogi – powiedział Kuba Dobosiewicz.

Rise Global Winners

Program Rise to inicjatywa, która poszukuje młodych obiecujących ludzi i oferuje im wsparcie na drodze do życiowego sukcesu. Program ten jest skierowany do młodzieży w wieku 15-17 lat i zachęca do działania na rzecz innych oraz do nauki przez całe życie.

Laureaci tego konkursu otrzymują wsparcie dostosowane do swoich potrzeb, mentorstwo, możliwości rozwoju kariery i dodatkowe finansowanie. Ich zadaniem jest pracować nad rozwiązywaniem problemów ludzkości i przyczyniać się do tworzenia lepszego świata.

Kuba opisuje proces rekrutacji do programu jako długotrwały i wymagający. Trwał prawie rok. Kandydaci muszą wykazać się motywacją, umiejętnościami rozwiązywania problemów i pracą zespołową. Na każdym etapie rekrutacji biorą udział w spotkaniach, szkoleniach i inicjatywach integrujących finalistów. Na koniec, organizatorzy wyłaniają 100 Rise Global Winners – młodych liderów gotowych na kompleksowe wsparcie.

Źródło: Maciej Kawecki / X

Czytaj też: Szpiedzy z Białorusi w Poznaniu? 56-letni muzyk i 50-letni emerytowany żołnierz jeździli po mieście

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl