114 uchodźców z Afganistanu w Poznaniu

Krótko po północy w nocy z piątku na sobotę (3 i 4 września) 114 uchodźców z Afganistanu wylądowało na poznańskim lotnisku Ławica. Po przebadaniu zostali zakwaterowani w jednym z poznańskich hoteli, gdzie przejdą 10 dniową kwarantannę.

Pierwotnie zakładano, że do Poznania przyleci niemal 300 osób ostatecznie na lotnisku pojawiło się 114 uchodźców. Do Poznania z bazy w Rammstein przetransportowały ich dwa samoloty. Na lotnisku przygotowano dla nich specjalne namioty.

Na każdą rodzinę przypadał namiot 10-osobowy, namioty były ogrzewane, namioty były oświetlone. Na miejscu mieliśmy produkty pierwszej potrzeby. Po przebadaniu zostali oni przewiezieni do hotelu, gdzie teraz pozostają pod opieką dwóch lekarzy – informował Damian Duda z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

W hotelu przez 10 dni przejdą kwarantannę.

Personel hotelowy został przeszkolony pod względem obsługi osób z kręgu kulturowego podejmowanych osób. W bieżącą obsługę ewakuowanych, po upływie kwarantanny, zaangażują się także lokalne NGO i wolontariusze duszpasterstwa akademickiego – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

W Polsce będą przebywać przez 3 miesiące. W tym czasie NATO podejmie decyzję o ich dalszej relokacji. W ramach zobowiązań sojuszniczych na terenie kraju pozostanie nie więcej niż 50 osób.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl