11 osób z zarzutami „pustych faktur”. Mieli okraść państwo na 203 mln zł

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi sprawę związaną z wystawianiem pustych faktur w obrocie drewnem w Poznaniu. Zarzuty usłyszało 11 osób, które miały działać w zorganizowanej grupie przestępczej. Zdaniem śledczych, straty państwa na obrocie nieprawdziwymi fakturami wynosi ponad 203 mln zł.

Wtorkowe doniesienia prokuratury ujawniły, że łączna wartość pustych faktur sięga ponad 203 mln zł. W tym 46 mln zł podatku VAT. Zarzuty postawiono 11 osobom. Obejmują m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenie podatku oraz wystawianie i przyjmowanie nierzetelnych faktur VAT, a także pranie pieniędzy.

Skomplikowane procedury

Śledztwo dotyczy zawiłych operacji fałszowania dokumentacji w związku z fikcyjnymi transakcjami dotyczącymi zakupu i sprzedaży wyrobów tartacznych, biomasy oraz świadczenia usług outsourcingowych. Według prokuratury proceder opierał się na stworzeniu sztucznej konstrukcji outsourcingu pracowniczego. Pracownicy zatrudnieni pierwotnie u podatnika formalnie przechodzili do powiązanych podmiotów.

W lutym 2024 roku, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali 9 osób. Następnie zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze. Przeszukania miały miejsce w wielkopolskich miejscach zamieszkania prezesów spółek uczestniczących w procederze oraz w nieruchomości należącej do organizatora przestępstwa.

Podczas działań zabezpieczono dowody w formie papierowej i elektronicznej oraz gotówkę o wartości ponad 232 tys. zł. Prokuratura zabezpieczyła również mienie w postaci nieruchomości i gotówki o wartości przekraczającej 12 mln zł na poczet grożących podejrzanym kar i grzywien.

Czytaj też: Teatr Wielki w Poznaniu i mobbing? „Spotkania kończą się płaczem, strachem i stresem”. Dyrektor Opery zaprzecza oskarżeniom

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl