11 listopada – informacje komunikacyjne

Dwie duże imprezy, a także oficjalne uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, odbędą się w niedzielę w centrum Poznania. Spowodują one zmiany w komunikacji publicznej oraz czasowe zamknięcia niektórych ulic.

Z uwagi na przypadające w niedzielę – 11 listopada – Święto Niepodległości, zaplanowano w Poznaniu szereg uroczystości i imprez, które wiążą się z czasowymi zmianami w organizacji ruchu – głównie na Starym Mieście i Winogradach. Kierowcy powinni omijać w niedzielę w godzinach południowych centrum miasta.  ul

Po pierwsze Bieg Niepodległości

Na starcie biegu stanie prawdopodobnie około 25 tysięcy osób. Bieg odbędzie się na jednej pętli o długości 10 km. Biegacze wystartują o godz. 11:11. Strefę startu wyznaczono na południowej jezdni ul. Solnej (od Al. Marcinkowskiego do al. Niepodległości). Trasa przebiegać będzie ulicami: al. Niepodległości, Przepadek, Pułaskiego, al. Armii Poznań, Księcia Mieszka I, Al. Solidarności, Murawa, Winogrady, Za Cytadelą, al. Armii Poznań, Północną, Księcia Józefa i al. Niepodległości. Strefę mety wyznaczono na wschodniej jezdni al. Niepodległości (od ul. św. Barbary do ul. Solnej) i północnej jezdni ul. Solnej (od al. Niepodległości do ul. Hejmowskiego).

Organizatorzy przewidują limit czasu – 90 minut. Utrudnienia w związku z biegiem rozpoczną się jednak już kilka godzin przed startem i potrwają także kilka godzin po dotarciu ostatniego zawodnika na metę.

Czasowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona od soboty 10 listopada od godz. 18:00 do niedzieli 11 listopada do godz. 16:00. W tym czasie w rejonie startu i mety biegu ograniczona będzie możliwość parkowania. Kierowcy muszą zwracać uwagę na oznakowanie i wcześniej usunąć swoje pojazdy z następujących miejsc objętych zakazem:

– al. Niepodległości (od ul. Solnej do ul. Ks. Józefa); – ul. Solna (w obu kierunkach od Al. Marcinkowskiego do al. Niepodległości); – ul. św. Barbary; – ul. J. Kulasa.

Ul. Solna na odcinku od al. Niepodległości do Al. Marcinkowskiego będzie zamknięta dla ruchu pojazdów w obu kierunkach od soboty 10 listopada od godz. 23:30 do niedzieli 11 listopada do godz. 16:00. W związku z tym nie będzie dojazdu do ul. Nowowiejskiego, Działyńskich i części ul. Kościuszki. Na czas biegu – w niedzielę od 10:30 do 13:30 – zamknięte dla ruchu będą ulice na jego trasie oraz wyłączone będą sygnalizacje świetlne.

Z uwagi na znaczną liczbę biegaczy nie przewiduje się przepuszczania pojazdów przez „śluzy” w poprzek trasy biegu. Objazdy wyłączonych ulic wyznaczono ulicami sąsiednimi. Na wniosek policji w rejonie biegu wprowadzane mogą być dodatkowe zmiany w organizacji ruchu.

Również od godz. 23:30 10 listopada wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji publicznej. Te związane z biegiem potrwać mogą do ok. 18:00, 11 listopada. Autobusy 51, 60, 63, 68, 69, 71, 905 będą jeździć objazdami. W dniu biegu trasy zmienią, lub zostaną skrócone, również autobusy przejeżdżające przez Winogrady – 51, 67, 69, 71, 74, 82, 90, 905 i 911.

Od godz. 11:00 w dniu biegu inaczej pojadą również tramwaje linii 4 i 10 (trasą PST do os. Sobieskiego). Na swoje stałe trasy wrócą po przebiegnięciu ostatnich zawodników, natomiast ul. Szelągowska zostanie otwarta dla ruchu najpóźniej ok godz. 14. Wówczas wrócą na nią autobusy linii 51, 74 i 90.

Szczegółowe informacje o zmianach w komunikacji publicznej w dniu 11 listopada  można znaleźć na stronie http://www.ztm.poznan.pl

Dodatkowe informacje związane z Biegiem Niepodległości można uzyskać pod numerem infolinii Organizatora: 503486084.

Po drugie imieniny ulicy Św. Marcin

W tym roku korowód z jadącym na czele Świętym Marcinem wyruszy w terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich i przejdzie ulicami: Bukowską, Roosevelta, rondem Kaponiera, mostem Uniwersyteckim i ul. Św. Marcin. Na trasie przemarszu, w godz. 12:00 -15:00 wystąpią czasowe utrudnienia.

W związku z obchodami Imienin Ulicy wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu od soboty, 10 listopada, od godz. 20:00 (montaż stanowisk handlowych i gastronomicznych wokół CK Zamek) do poniedziałku, 12 listopada, do godz. 6:00 (demontaż stanowisk). W tym czasie wyłączone z ruchu zostaną:

– ul. Św. Marcin od al. Niepodległości do ul. Kościuszki (objazd ul. Taylora – ruch dwukierunkowy);

– al. Niepodległości od ul. Św. Marcin do ul. Fredry (objazd: ulicami: Św. Marcin – rondo Kaponiera – Roosevelta – Libelta).

Konieczne będzie wcześniejsze usunięcie pojazdów z ul. Św. Marcin na odcinku od al. Niepodległości do ul. Kościuszki.

Zalecane objazdy w kierunkach:

– wschód – zachód: most Dworcowy – Głogowska – Śniadeckich – Grunwaldzka – Szylinga – Bukowska;

– zachód – wschód: Grunwaldzka – Szylinga – Bukowska – Roosevelta – Libelta lub Grunwaldzka – Śniadeckich – Głogowska;

– północ – południe:  Roosevelta – Bukowska – Grunwaldzka – Śniadeckich – Głogowska;

– południe – północ: Głogowska – Śniadeckich – Grunwaldzka – Szylinga – Rondo Kaponiera.

Zmiany lub wstrzymanie komunikacji na odcinku Bukowska-Roosevelta-rondo Kaponiera będą chwilowe – na czas przemarszu. Z kolei tramwaje jadące normalnie od ronda Kaponiera w kierunku ul. Św. Marcin – 2, 5, 13 – przez cały dzień będą jeździły objazdami. Również autobusy na co dzień kursujące przez al. Niepodległości pojadą zmienionymi trasami. Odcinek al. Niepodległości pomiędzy ul. Św. Marcin a Fredry będzie wyłączony z ruchu.

Podobnie jak w przypadku Biegu Niepodległości szczegółowe zmiany tramwajów i autobusów można znaleźć na stronie http://www.ztm.poznan.pl

Po trzecie uroczystości na placu Wolności

W związku z Wojewódzkimi Obchodami Narodowego Święta Niepodległości na pl. Wolności w niedzielę, 11 listopada, od godzin porannych do południowych obowiązywać będą zakazy ruchu i parkowania pojazdów w rejonie Al. Marcinkowskiego, placu Wolności i ulic sąsiednich (z wyjątkiem dojazdu do posesji i parkingu pod pl. Wolności). Główne uroczystości zaplanowano po Mszy Św. w poznańskiej Farze od godz. 12:30 na pl. Wolności. Na wniosek policji wprowadzane mogą być dodatkowe ograniczenia w ruchu.

 

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl