To był ważny rozejm dla Wielkopolski

Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków dotyczących przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej. W poniedziałek na skwerze marszałka Ferdynanda Focha przypomniano o tym wydarzeniu.

Rozejm w Trewirze miał zakończyć działanie wojenne pomiędzy Polakami a Niemcami. Pomimo formalnej deklaracji walki toczyły się jednak do czerwca, a ostatecznie położył im kres traktat wersalski.

– Spotykamy się dzisiaj, by przypomnieć o odwadze i nadziei sprzed 106 lat. 16 lutego 1919 roku w Trewirze podpisano rozejm, który dla Wielkopolski stał się porozumieniem światła w tunelu niewoli – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – To tu, w sercu stolicy Wielkopolski, czcimy moment, w którym świat usłyszał głos naszego regionu. Patron tego skweru wiedział, że poświęcenie Wielkopolan to nie tylko lokalny zryw, ale część większej walki o sprawiedliwość. Dzięki niemu nasza determinacja zyskała międzynarodowe uznanie – dodał.

– Rola marszałka Focha w Powstaniu Wielkopolskim jest nie do przecenienia. To, że zakończyło się ono pomyślnie, to zbiorowy wysiłek wszystkich mieszkańców regionu, którzy do zrywu przygotowywali się przez cały okres zaborów. To był wysiłek tych kilkunastu tysięcy powstańców, którzy z potrzeby serca chwycili za broń i rozpoczęli walki. Mowa też o działaniach polityczno-dyplomatycznych, a także współpracy międzynarodowej, głównie z Francją. Marszałek, głównodowodzący siłami zbrojnymi aliantów, był zwolennikiem odrodzenia się Polski jako państwa silnego – podkreślił Wawrzyniec Wierzejewski, prezes Wielkopolskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. 

czytaj także: Ożywili historię Powstania Wielkopolskiego dzięki sztucznej inteligencji

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl