W czwartek 16 lutego odbyła się uroczystość związana ze 104. rocznicą podpisania rozejmu w Trewirze. W trakcie wydarzenia posadzone zostało drzewo na cześć marszałka Ferdynanda Focha.
Uroczystość odbyła się przy skwerze marszałka Focha przy ul. Matejki. Obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich, marszałkowskich, miejskich, wojska, a także historycy i poczty sztandarowe.
Rozejm w Trewirze
16 lutego 1919 roku w zajętym przez francuskie wojska niemieckim mieście Trewir podpisano rozejm przedłużający i rozszerzający układ rozejmowy podpisany w Compiègne 11 listopada 1918 roku.
W wyniku nacisków Francji, a w szczególności marszałka Ferdynanda Focha, rozejm rozciągnięto także na front wielkopolski. Niemców zobowiązano do zaprzestania działań wojennych przeciw Polakom, wytyczono także linię demarkacyjną. W ten sposób rozejm zakończył trwające od 27 grudnia 1918 roku Powstanie Wielkopolskie.
Wielkopolska formalnie weszła w skład odradzającego się państwa polskiego, na mocy traktatu wersalskiego podpisanego 28 czerwca 1919 roku.
„Marszałek Foch jednem pociągnięciem pióra przekreślił ambitne i bezpieczne plany niemieckie, kategorycznem: dotąd, a nie dalej!” – pisał wówczas „Dziennik Poznański”.