Sto lat temu w Kórniku przyszła na świat Wisława Szymborska, polska poetka, która zostawiła niezatarte piętno w świecie literatury. Z okazji setnej rocznicy jej urodzin wiele wydarzeń celebrowało to wyjątkowe jubileuszowe wydarzenie. Jednym z nich było odsłonięcie makiety z klocków LEGO przedstawiającej chwile wręczenia Wisławie Szymborskiej Literackiej Nagrody Nobla.
Senat RP ustanowił 2023 r. Rokiem Wisławy Szymborskiej, aby uczcić setną rocznicę jej urodzin. Wydarzenie jest celebrowane przez cały rok, ale lipiec jest szczególnie bogaty w wydarzenia. To właśnie w tym miesiącu Szymborska przyszła na świat. Kraków, miasto, z którym twórczyni była mocno związana, uczciło poetkę, otwierając park jej imienia przy ulicy Karmelickiej.
Natomiast na początku lipca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (MOS) zaprezentowano miłośnikom twórczości Szymborskiej niespodziankę. Makietę trzymano w tajemnicy. Wykonał ją certyfikowany budowniczy LEGO, Mateusz Kustra. Makieta ma ponad 21 tysięcy klocków i 380 figurek.
Co przedstawia? Jest to szczegółowa rekonstrukcja momentu wręczenia Wisławie Szymborskiej Literackiej Nagrody Nobla, który odbył się 10 grudnia 1996 roku w Sztokholmie. Makietę wypełniło wiele ukrytych odniesień do twórczości poetki. Na przykład jedna z postaci trzyma cebulę, co nawiązuje do wiersza „Cebula”, a inna trzyma mapę, co stanowi aluzję do wiersza „Mapa”. Wśród figurek można również zauważyć członków szwedzkiej rodziny królewskiej, naukowców, pisarzy oraz cały zespół orkiestry, która znajdowała się na balkonie. Makieta ma imponującą szerokość 113 cm i waży prawie 30 kg.
Dlaczego postanowiono uczcić setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej właśnie taką makietą? Jak wyjaśniał Michał Rusinek, były sekretarz poetki: „Szymborska nie znosiła patosu”. Nawet w liście do Kornela Filipowicza, swojej największej miłości, napisała: „Kocham cię, ale się tym nie przejmuj” – przekłuwając swą ironią patetyczne wyznania.
Makietę można podziwiać w Małopolskim Ogrodzie Sztuki do końca roku.