10 tysięcy złotych łapówki za dotację

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Poznaniu zatrzymali kolejne dwie osoby, które wręczyły łapówki pracownikom Biura Wsparcia Inwestycyjnego Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu. Za 10 tys. zł. mieli zyskać nielegalną pomoc w zdobyciu dotacji finansowych. 
Funkcjonariusze CBA z Poznania przeszukali mieszkania zatrzymanych osób. Tam zabezpieczono dokumentacje i nośniki danych.
W lutym 2018 roku, w wyniku pierwszej realizacji sprawy, agenci z poznańskiej delegatury CBA zatrzymali byłego naczelnika i byłego głównego specjalistę z wielkopolskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W ich ręce wpadł także właściciel prywatnego ośrodka doradztwa rolniczego.
Urzędnicy w zamian za łapówki mieli czuwać nad  w 100% pozytywnym rozpatrzeniem wniosków,  pomagali opracować i skompletować dokumentację, a nawet korygowali błędy podmieniając dokumenty. Z kolei doradca rolniczy „załatwiał” wnioskodawcom zaświadczenia o odbyciu niezbędnych szkoleń. Ustalono, że łączna kwota tak nielegalnie uzyskanych dotacji sięga 5,4 mln zł. Zatrzymani przez CBA trzej mężczyźni usłyszeli wtedy zarzuty korupcyjne, a sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl