Wspólne świętowanie 10. urodzin Bramy Poznania i długi weekend majówkowy to idealny czas, aby odwiedzić ICHOT. Co będzie się działo w pierwszym w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa?
Brama Poznania ma już 10 lat. Z tej okazji podczas weekendu majowego organizatorzy planują szereg wydarzeń. W tym m.in. spacery po Ostrowie Tumskim i Śródce, warsztaty przyrodnicze, animacje dla dzieci.
– Powstanie Bramy Poznania zainicjowało kulturalne ożywienie Śródki – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. – Brama była pierwszym w kraju centrum interpretacji dziedzictwa. Dzisiaj jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Poznania. Ma to odzwierciedlenie w nagrodach, jakie otrzymuje – m.in. od Polskiej Organizacji Turystycznej w kategorii turystyka czy tytuł Lidera Dostępności.
Przez te 10 lat przez Bramę przeszło ponad 1,4 mln osób.
– Bardzo się cieszymy, że jesteśmy tak licznie odwiedzani zarówno przez turystów, jak i mieszkańców – mówiła Monika Herkt, dyrektorka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. – Jubileusz postanowiliśmy świętować specjalnym programem. Rozpoczynamy już w długi weekend majowy. Przygotowaliśmy bardzo bogaty zestaw wydarzeń, który z jednej strony zabiera nas w odległą przeszłość, ale z drugiej zaprasza do kontaktu z naturą, której wokół Bramy nie brakuje.
Majówka w Bramie Poznania
1 maja
Odbędą się „urodziny Bramy Poznania”. Wspólne świętowanie rozpocznie premiera urodzinowej wystawy „Od marzeń do Bramy Poznania”, którą będzie można oglądać na kładce nad Cybiną. Polecane są też warsztaty „Relaks nad Cybiną: natura i dźwięki” (godz. 11, zapisy e-mail), które pozwolą uczestnikom zanurzyć się w harmonii i dźwiękach otaczającej ich przyrody. Dla rodzin z dziećmi przygotowano animacje pt. „Magiczny Dywan” (godz. 12-16), które zapewnią dzieciom mnóstwo zabawy. Kulminacyjnym punktem tego dnia będzie koncert Kapeli Towarzyskiej w amfiteatrze Bramy Poznania (godz. 16).
2 maja
W całości poświęcony będzie ekspozycjom. Zaprezentowane będzie nowe rodzinne zwiedzanie ekspozycji Bramy Poznania z przewodnikiem lub przewodniczką „10 kroków w nieznane. Wyprawa z kapitanem Jakubem!” (godz. 11 i 15, zapisy telefoniczne). Będzie też okazja przyjrzeć się nowej wystawie czasowej w Galerii Śluza – „Co potrafi lądolód?”, a najmłodsi będą mogli wziąć udział w otwartych warsztatach krawieckich i uszyć swojego własnego Svena (godz. 12-15). W samo południe pokaz nowej wystawie czasowej, która stanie przed budynkiem Bramy Poznania – „Pod wodą”. A pod wieczór, o godz. 17 będą zwiedzane zakamarki Bramy Poznania i poznawane jej tajemnice. Ekspozycje dostępne są dla wszystkich, bez zapisów.
3 maja
To Dzień Słońca, a w Bramie Poznania – Dzień Eko. Dlatego właśnie organizatorzy postanowili przyjrzeć się otaczającej ludzi przyrodzie. Będzie można wyruszyć w podróż wzdłuż „Ścieżki EkoEdukacji” (godz. 11, zapisy e-mail) oraz przejść szlakiem poznańskich rzek podczas spaceru „Cybina Warta Poznania” (godz. 12, zapisy telefoniczne). Na nieco młodszych gości czekają animacje dla rodzin z dziećmi oraz specjalny lot dywanem – „Magiczny dywan” (godz. 12-16). Popołudnie to czas na wypoczynek w ogrodzie przy Bramie Poznania. Można wziąć udział w warsztatach dzikiej kuchni i zobaczyć, co potrafią „Dzikie gary” (godz. 14, zapisy e-mail)). A na koniec dnia będzie można zrelaksować się na „Spotkaniu w ogrodzie”, czyli „specjalnym dyżurze otwartym”, w którego trakcie zgłębiane będą tajniki etnobotaniki i permakultury (godz. 16).
Weekend majowy
Majówkowy weekend poświęcono w całości poznańskiej wyspie katedralnej. Organizatorzy zapraszają na spacery po Ostrowie Tumskim w języku polskim oraz w Polskim Języku Migowym, czy języku ukraińskim (godz. 10, 12 i 16). Prawdziwą perłą w koronie wydarzeń tego dnia jest „Instameet”, czyli spacer i warsztaty fotografii mobilnej (godz. 12.30, zapisy poprzez Instagram @Igerspoznan). Prowadzący opowiedzą o tajnikach mobilnej fotografii, a później udadzą się na spacer po Ostrowie Tumskim i Śródce, aby zdobytą wiedzę przekuć w wyjątkowe zdjęcia. Jeśli ktoś woli zwiedzać wyspę katedralną we własnym tempie, to może skorzystać z pozycji – Audiowycieczki po Ostrowie Tumskim w wersji rodzinnej lub dla dorosłych.
Finał majówki w Bramie Poznania będzie czasem przeznaczonym na odkrywanie Śródki. W programie spacery z przewodnikiem „Śródka nieznana” (godz. 12 i 15) i wyprawa dla rodzin z dziećmi „Chodź, zobacz!” (godz. 11), podczas których odkryją mniej znane oblicza miasta starszego od samego Poznania. Dowiedzą się, gdzie wznosiła się góra Kawalerska, skąd wzięła się nazwa ulicy Ostrówek i dokąd prowadził Zaułek Katarzynek. Poznają również historię samych śródczan, niewielkiej społeczności, która w różnych momentach dziejowych aktywnie zabiegała o swoje prawa i godne miejsce na mapie miasta. Można też wziąć udział w urbansketchingu, czyli warsztatach miejskiego szkicowania (godz. 13). Świętowanie zakończy koncert z cyklu „Pograjki”, czyli spektakl muzyczny „Pszczoły to mistrzynie” (godz. 17).
Z racji 10. lecia Bramy Poznania, organizatorzy poza majówką zapraszają też na szczególne wydarzenia 11, 15, 18, 22, 25 i 26 maja. Pełny program dostępny na oficjalnej stronie ICHOT-u. Zapisy e-mailowe należy kierować na: wydarzenia@bramapoznania.pl, natomiast telefoniczne na nr 61-647-7634.
Czytaj też: Grad padał, a oni tańczyli. „Deszczowy polonez” [ZDJĘCIA]